Kalp ve Damar Hastalıkları
Cerrahisi Uzmanı:
Op. Dr. Cafer Abbasoğlu 

Varis tedavileri, Skleroterapi, Selülit, Lenf ödem ve diyabete bağlı damar ve dolaşımla ilgili hastalıklar konusunda uzman bir isme danışın


 DEVAMI 

Sağlığınıza önem verin,
onu geri kazamak için 
gecikmeyin.

Kalp-damar ve dolaşım sistemi hastalıkları gerekli önem verilmediğinde daha büyük ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.


Sağlığınızı geri kazanmanız için gerekenleri

dikkat ve titizlikle uyguluyor, sağlığınıza önem veriyoruz.

Damar Hastalıkları, Varis ve Diyabet Hakkında Bilgiler

Boyun Fıtığı Lazer Tedavisi

Lazer Hayat Bağışlıyor

Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığı nedir?

Boyun Fıtığı NedirBoyun bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki kıkırdak yapının yırtılarak, omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırmasıdır. Önce şiddetli  boyun ağrısı, daha sonrada kollara yayılan ağrıyla ortaya çıkar.

İnsanlar yaşam boyunca yer çekimi ile mücadele içinde olduğundan veya diğer sebeplerden Hareketsizlik, kazalar, duruş bozuklukları, omurga ve eklemlerinde düzensizlikler meydana gelmektedir. Bu düzensizlikler, uzun bir süre insanlara hiç belirti göstermeden diskleri yıpratmaya, fıtıklaşmaya ve bölgede ödeme neden olur. Ağrıların ortaya çıkması omurgada oluşan gerilimin ve ödemin sonucudur.

Nedenleri

Hareketsizlik,obezite ve sigara disklerdeki fıtık oluşumunu kolaylaştırır Çünkü kan damarları olmayan diskler difüzyon ile beslenirler.Disklerin beslenmelerindeki bozukluklar probleme, ağrıya, uyuşukluğa, ödeme, dejenerasyona ve fıtıklaşmaya neden olurlar.

Tedavi

Ameliyat gereken bir durum yoksa ilk yapılması gereken sinir kökü hasarı ve fıtığa bağlı ağrının giderilmesidir. Bunun için, ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlarla beraber sinir kökündeki ödemi ve iltihabı giderici ilaç tedavisi uygulanır.

Boyun fıtığı sinir köküne baskı yaparak, sinir kökünde iltihap ve ödem meydana getirir. Kollara vuran ağrı ve uyuşmanın nedeni işte bu sinir kökü iltihabı ve ödemidir. Son zamanlarda Düşük enerjili lazer tedavisi Avrupa ülkelerinde ve kliniğimizde boyun fıtığı tedavilerinde uygulanmaktadır.Özellikle yeşil ışık düşük enerjili lazer tedavisi boyun bölgesindeki kıkırdaklar arasında ve disklerin çevresindeki ödemi ve şikayetleri azaltmakta en önemli tedavi metodlarındandır.

Fiziksel tedaviler ve rehabilitasyon ağrının azaltılmasında; yüzeyel ve derin ısıtıcılar ile düşük enerjili lazer, dokuların esnekliğininin tekrar kazanılmasında; hekim tarafından programlanarak hastalara uygulanmaktadır. Fizyoterapistler tarafından her hastaya özel olarak egzersiz programları  belirlenir. Bu egzersizler, boyun çevresi kasları ve bağların yeniden şekillenmesini sağlayarak fıtığın tekrar çıkmasını önleyici etkiye sahiptir.

Düşük Enerjili Lazer Tedavisinin Boyun Fıtığında Etkileri

Boyun Fıtığında Lazer TedavisiBoyun bölgesinde bulunan omurgaların arasındaki disklerde kan damarları çok az olduğu için o bölgeler genelde difüzyon ve perfüzyon teknikleri ile beslenmektedir.Düğme şeklinde olan disklerin kan damarlarından yoksun olduğu bilinmektedir. Dolayısıyle hastalık oluştuğu zaman kansızlığa bağlı disklerde dejenerasyonlar ağrıya,uyuşukluğa, güç kaybına, harabiyete, fıtıklaşmaya ve diğer şikayetlere neden olmaktadır. Düşük enerjili lazer tedavisinde hastalıklı ve fıtıklaşmış bölgeye lazer ışınları uygulanarak bölgedeki kan akışını, micro sirkülasyonu artırarak difüzyon ve perfüzyon oranlarını etkileyerek.harabiyete, fıtıklaşmaya ,ödeme .şikayetlere maruz kalmış kansız bölge kanlanarak şikayetleri yok etmiş olur.Aynı zamanda düşük enerjili lazer tedavisi  derin dokulardaki ağrı ve şikayetlere neden olan diskin çevresindeki ödemi, lenf yollarını ve drenaji etkileyerek ödemi azaltarak şikayetleri ortadan kaldırmış olur. Böylelikle ameliyatsız ve hastanede yatmadan kısa surede hastalar ağrı ve şikayetlerden kurtularak yaşam kalitesini  yükselterek hayatlarına devam etmektedir.