.

.

Dinlendirici ve Koruma Amaçlı Varis Çorapları Nasıl Kullanılır? PDF Yazdır e-Posta

2Bacaklarımızda iki tip sıvı dolaşımı mevcuttur.

Birincisi toplardamarlarımızla sağlanan kan dolaşımı, diğeri ise lenf kanallarıyla sağlanan lenf sıvısı dolaşımıdır.

Gün içinde çok ayakta duran ya da sürekli oturmaktan hareket oranı düşük olanlarda lenf ve lenf akışı desteklenmelidir. Bazı nedenlere bağlı venöz yetmezlik nedeniyle kanın aşağıdan yukarıya rahat boşalamamasından dolayı bacaklarda oluşan ağrı, yanma, kramp, şişlik, huzursuz bacak, ayak bileklerinde renk değişimi veya genetik faktörlere bağlı toplar damar yetmezlikleri, kadınlık hormonunun toplar damarlarda genişletici etkisi, hanımların kullandıkları hormonal ilaçların toplardamarlarda genişletici etkileri veya başka nedenlere bağlı kullanılan hormonal ilaçlar toplar damarlarda genişleme yaparak kanın aşağıdan yukarıya toplardamarlar yardımıyla rahat boşalamamasına neden olarak özellikle diz altında birikip göllenerek şikayetlere neden olur.

1

Nasıl ki kol (kan) basıncının yüksekliğinde hastalarımıza belli tavsiyelerde bulunuyorsak bacaklardaki kan dolaşımının birikmesi ve göllenmesi ile orada oluşan tansiyon derecesini azaltmak için de hastalarımıza dinlendirici varis çorapları öneriyor veya korunması için tavsiyelerde bulunuyoruz.

Böylelikle bu çoraplarla özellikle diz altı alt baldırda oluşan toplardamar basıncını azaltmış oluyoruz.

Toplardamar basıncı düştüğünde ise hasta şikayetlerinin azalmasının yanı sıra ileri derecede varis hastalığı, toplar damar yetmezliği ve kötü görüntülü varislerden de korunmuş olur.

 Tüm bu hoş olmayan durumlarla karşı karşıya kalmamak için hastalarımızın atacağı ilk adım; işinin ehli bir kalp damar cerrahisi hekimine muayene olmaktır.

Bu fizik muayene neticesinde hekim toplar damar yetmezliğinin derecesini ve en önemlisi dopler ultrason tetkikiyle hangi derece yetmezlik (alt baldırda veya üst baldırda) olduğunu ölçerek uygun varis çorapları önermektedir.
Önerilen varis çorapları

 Hastaların tiplerine, ayak numaralarına, ayak bileğinin çapına, alt baldırdaki şişlik ve kan basıncının durumuna göre değişmektedir.

Çorap basınçları ise hasta ayağının üstüne, ayak bileğine, bilek üstüne, alt baldır veya üst baldıra, kalça çevresine uygun şekilde hekim tarafından belirlenerek önerilir.

 2Varis çorapları tekstil farklılıklarına göre değişiklik göstermektedir. Basınçları değişik olan çoraplar her hastaya farklı tipte önerilmektedir

 Çorapların bedenleri, tipleri diz altı, burnu açık- kapalı, diz üstü veya kasığa kadar külotlu, kemerli, jartiyerli olabilmektedir.

Ayrıca her tekstil ürünü çorap basınçları da birbirinden farklı olup hangi çorabın ne kadar süre giyileceği

hekim tarafından hastaya anlatılır.

Varis çoraplarını kimler kullanmalıdır?

 

Mesleği gereği sürekli ayakta duranlar, (öğretmen , hemşire , pazarlamacı , hostes ,tezgahtar , berber , diş hekimi , şoför) sürekli seyahat edenler, kilolular , yük taşıyanlar hafif derecede varisi olanlar ve varise genetik yatkınlığı olanlar kullanmalıdır .

 

 

 

 

Varis çorabı ne işe yarar?

Varis çorapları dışardan basınç yaparak bacakta biriken kanın kasların pompalama mekanizması sayesinde cilt altında ve yüzeydeki damarlarda birikmesini, göllenmesini engelliyerek aşağıdan yukarıya rahat boşalmasını sağlamaktadır.

Böylelikle varis çorabı; kanın ana damar (kasların içinde ve derinde olur ) yardımıyla aşağıdan yukarıya normal anatomik boşalımını yapmasıyla hastaların bacaklarında ağrı, yanma, şişlik şikayetlerini hisetmelerini engellemektedir.

3Skleroterapinin selülitlere etkisi

Bizler klasik skloroterapide ve köpüklü skleroterapiden veya ultrason altında skeloterapinden veya lazerle varis tedavilerinden sonra veya varis ameliyatlarından sonra varis çorabı da önermekteyiz.

Skleroterapilerde yüzeydeki damarların içine madde (şekerli veya tuzlu sıvı) enjekte ederek yüzeydeki damarları yok etmeyi amaçlıyoruz işlem sonrası çorap giydiriyoruz bu çorap verilen maddenin bir müddet damarların içinde kalmasını sağlayarak etkileme şansı daha yüksek olur veya bu maddelerin her ne kadar yüzeydeki ince kılcal damarların içine versek ince kılcal damarların çevre cilt altı dokusuna emilmektedir çok hafif bir sertlik oluşturarak ve daha sonrası uygun tekstil ve çorap giydirdiğimiz zaman bazı çorap tipleri ve onların içindeki olan madeller cilt ve cilt altına hasta yürüdüğü zaman etki eder hafif sıcaklık oluşturur ve dolası ile işlem sonrası çorabın etkisine bağlı cilt altında yağlı dokuyu eriterek selülütleri yok etmiş olur ve bu olağanüstü bir tedavi yöntemleridir hekimler tarafından uygulanmaktadır.

 

Varis çoraplarının nasıl muhafaza edilir?

 

Çoraplar her gün 30 derece sıcaklıkta ve elde yıkanmalıdır. Çamaşır ve kurutma makinasında, kalorifer veya doğrudan güneşte kurutulmamalıdır. Kuru ve güneşsiz ortamda muhafaza edilmelidir.

Çorabınızı uzun süre kulanabilmek için muntazam kesilmemiş tırnaklara, nasırlı ellere ve yüzüklere dikkat edilmelidir.

Hergün kullanımdan sonra ılık su ve sabunla , asla deterjan kullanmadan yıkanmalıdır.

Çorap giyilirken yukarı doğru çekme sırasında germemek gerekir.

Bacağını her noktasına gereken basıncın sağlanabilmesi için çorabı yavaş yavaş bacağı saracak şekilde giyilmelidir.

Non steril eldivenle giyilmesinin yanı sıra çorap giyimini kolaylaştıran aparatlar da önerilir.

 

 

4Varis çorabı ne zaman giyilmeli ?

 

Geçmişte bazı firmalar hastaların sabah yatakta iken bacağını havaya kaldırarak kanın boşalmasını sağladıktan sonra çorap giymelerini önermekte idi.

Günümüzde ise varis çoraplarını sabah güne başlarken duş ve temizlik işlerinden sonra normal çorap giyer gibi giymek yeterli olmaktadır. Zira çorap giyildikten sonra ayak bileklerindeki hareket ve diz altındaki alt baldırdaki kas pompasının kasılması aşağıda biriken kanı yukarıya pompalayacaktır.

Böylelikle hastalar günlük yaşantılarını aksatmadan ve sıkıntıya girmeden varis çoraplarını rahatlıkla

kullanabilmektedir.

 

 

Lenfodem yani lenf kanallarının tıkanmaları veya hastalıklarında çorapların tipi, türü ,diz altı, diz üstü , kasığa kadar , sollu veya sağlı kemerli , külotlu, tekstil dokunuşları ölçüleri basınçları tamamen farklıdır Hekim tarafından ölçüleri ve basınçları tanımlandıkdan sonra sabah erken saatte hasta çorabını giyer geç saate kadar ayağında kalır.Tıpkı gözlük kullananların gözlüğünü sabah erkenden takıp gece yatarken çıkarttığı gibi çorabını çıkartması yeterlidir.

 

 

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

www.varistedavileri.com

www.caferabbasoglu.com 

 

 

BİZİ TAKİP EDİN

Facebookyoutube


- ANKET -

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli.

Site İçeriği Zengin Aradığımı Bulabiliyorum. - 28.9%
Yararlı Makaleler Yayınlanıyor. - 28.9%
Randvu için Aradığımda Ulaşamıyorum. - 5.3%
Muayene ve Hizmetten Çok memnunum - 36.8%
Daha İyisi Olmalı Hizmetler Düşük - 0%

Total votes: 38
The voting for this poll has ended on: 31 Mar 2015 - 00:00

Muayene ve Ranadevu için

Okmeydanı Damar Merkezi

Darülaceze Caddesi Ekşioğlu İş Merkezi No:36 Kat:3 D:3

Okmeydanı SSK Hastanesi Karşısı Şişli /İstanbul

Tel: 212 320 30 22

Fax: 212 320 30 55

www.varistedavileri.com
www.caferabbasoglu.com
www.varistedavim.com 

You are here: