Kalp ve Damar Hastalıkları
Cerrahisi Uzmanı:
Op. Dr. Cafer Abbasoğlu 

Varis tedavileri, Skleroterapi, Selülit, Lenf ödem ve diyabete bağlı damar ve dolaşımla ilgili hastalıklar konusunda uzman bir isme danışın


 DEVAMI 

Sağlığınıza önem verin,
onu geri kazamak için 
gecikmeyin.

Kalp-damar ve dolaşım sistemi hastalıkları gerekli önem verilmediğinde daha büyük ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.


Sağlığınızı geri kazanmanız için gerekenleri

dikkat ve titizlikle uyguluyor, sağlığınıza önem veriyoruz.

Damar Hastalıkları, Varis ve Diyabet Hakkında Bilgiler

Varis Nedir ?

Varis

Varis hastalığı toplar damarlarımızın basınç altında herhangi bir nedene bağlı olarak genişlemesidir.

Varis hastalığı bacaklardaki toplardamarların tansiyonunun yüksek olması hastalığıdır. Diğer bir deyişle bacaklarımızdaki toplardamarların basıncının yüksek olmasına varis denir.

Derin yerleşimli popliteal ve femoral venler çevrelerindeki kas pompası yardımıyla kan akımının %95’ini sağlamaktadır. Bu sisteme derin toplardamar sistemi deriz.

  • Yüzeyel venler cilt altında yerleşmekte olup, safeyna magna dahil kan akımının %5’ini sağlar. Bu sisteme yüzeyel toplardamar sistemi deriz. Bu sistemdeki toplardamarların genişlemesi, görünür hale gelmesi halk arasında varis hastalığı olarak bilinmektedir.
  • Perforan venler derin ve yüzeyel toplar damar sistemini birleştirir. Perforan venlerin yetmezliği ve kapakçıklarının basınca maruz kalarak bozulması yüzeyel toplardamarlarda genişlemeye ve varisleşmeye neden olmaktadır.

Yukarıda bahsedilen her 3 toplar damar sisteminde kan akımını yukarıya doğru sağlayan kapakcıklar bulunmaktadır. Kas pompası ise özellikle derin venöz sistemde etkili olup toplar damarlardaki kanın yukarıya doğru akmasını sağlar.

Varis hastalığı yüzeyel toplar damarların hastalığıdır. Mültiple faktörlerin etkisi altında yüzeyel toplar damarlar dilate olup elastisitelerini kayb ediyorlar. Venlerdeki kapakcıklar ise normal fonksiyonlarını kayb edip kan akımı sırasında tamamen kapanmıyorlar ve bunun sonucunda kan ters yönde kalbe doğru değil ayaklara doğru akar.

Derin venöz sistemdeki dolgunluk perforan venler yoluyla yüzeyel venöz sistemi de etkiler ve yüzeyel venöz sistemde genişleme ve dolgunluk ortaya çıkar.

Erkek hastada yüzeyel toplar, damarda ilerlemiş varis

Erkek öğretmen hastada ilerlemiş varis

Kadın Hastada 4. Doğumdan Sonra İlerlemiş Varis

Kadın hastada 4. doğumdan sonra ilerlemiş varis

Kadın öğretmen hastada ilerlemiş varis

Kadın öğretmen hastada ilerlemiş varis

Diş hekimi hastada 4'ncü derece varis

Diş hekimi hastada 4’ncü derece varis