Kalp ve Damar Hastalıkları
Cerrahisi Uzmanı:
Op. Dr. Cafer Abbasoğlu 

Varis tedavileri, Skleroterapi, Selülit, Lenf ödem ve diyabete bağlı damar ve dolaşımla ilgili hastalıklar konusunda uzman bir isme danışın


 DEVAMI 

Sağlığınıza önem verin,
onu geri kazamak için 
gecikmeyin.

Kalp-damar ve dolaşım sistemi hastalıkları gerekli önem verilmediğinde daha büyük ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.


Sağlığınızı geri kazanmanız için gerekenleri

dikkat ve titizlikle uyguluyor, sağlığınıza önem veriyoruz.

Damar Hastalıkları, Varis ve Diyabet Hakkında Bilgiler

Varis Tedavileri

FatihVarislerin tedavileri tiplerine göre değişmektedir. Varis tedavilerinde bacaktaki toplardamarların basınçları, kaçak ve reflü durumları, hastanın genel durumu, cilt rengi ve özelliğini göz önünde bulundurmaktayız. Bacaktaki varisler ağaca benzetildiği gibi gövdesi, dalı ve kökünün basıncını ölçerek tedaviye karar vermekteyiz. Tedavide tiplerine göre dalı, gövdesi, köküne göre tedavilerin türleri ve şekli değişmektedir. Bazen tek tip bazen de kombine tedavi hastalara önerilmektedir. Çünkü bazen hastalarımızda tip1 ve tip2 varisler bulunmaktadır. Yani hem makarna şeklinde, hem ince kılcal damar şeklinde varisler görünür. Tipleri ve tedavileri tamamen farklıdır ama aynı seansta farklı yöntemlerle tedavi edilmektedir.

 

Birinci tip varislere veya sadece dalı olan damarlara light lazer, skleroterapi ve köpük tedavisi uygulanır.

 

 

 • İkinci tip varisler skleroterapi (varis içine ilaç uygulamak), köpük tedavisi, buhar tedavisi, dopler ultrasonografi altında yapılmaktadır. Skleroterapi ajanlarının seçiminde ve köpük tedavisinin ajanlarının ve sıvı karışımının seçiminde hastanın cilt rengi ve özelliğine göre seçilip ayarlanmaktadır. Sıvı seçimi ve konsantrasyonları hipertonik veya izotonik ya da hipotonik olarak hastalara göre özel ayarlanmaktadır. Her hastanın tedavisi hastaya özeldir.

  Bu varis tiplerinin hepsinde lazer tedavileri, Skleroterapi tedavisi ve köpük tedavisi uygulanmaktadır.

Yapılırken, skereterapiden önce ve sonra Skleroterapide sklerozan madde dilate ven içine injekte edilir, sklerozan ajan ven duvarındaki parietal tabakada iltihabi reaksyon oluşturur ve tromboz oluşturmadan ven lümenini kapatabilir. Skleroterapi sırasında cilt reaksyonları ve ilacın yalnışlıkla atar damarlara verilmemesine dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu komplikasyonu önlemek için ultrasonografi eşliğinde genişlemiş toplar damarı görüntüleyerek sklerozan ajan verilmektedir. Köklü veya gövdesi olan varislere yönelik dopler ultrasonografi altında olsa dahi yapacağımız varis tedavilerinde hastaların kalp durumları, kalplerinde çocukluk zamanından kalan delik ya da kapak hastalıklarının olup olmadığını muhakkak araştırdıktan sonra yapmaktayız.

 • Üçüncü tip varislere operasyon uygulanmaktadır. Strip ve ligasyon en uygun operasyon yöntemidir. Genel aneztezi veya epidural anestezi ile yapılabilir. Operasyondan sonra ağrı, ağırlık , şişkinlik ve krampları bulunan hastaların semptomlarının azalması ile birlikde kozmetik olarak da iyi sonuçlar elde edilmiştir.
 • Elastik çoraplar ve kompresyon çorapları varis hastalıklarının belirtilerini azaltmak için kullanılan semptomatik bir tedavi yöntemidir. Kompresyon yüzeysel ven basıncını direkt olarak azaltmaktadır. Ayrıca bacaktaki kas pompasını destekleyerek ven düşümünü iyileştirir. Ülkemizde muhtelif renkte, özellikte varis çorapları bulunmaktadır. Bu çorapları hekim tarafından bacaktaki kan basıncını ve durumunu ölçerek hastalara tavsiye etmekteyiz.

Varis tedavilerinde 12 türlü tedavi seçeneğimiz vardır.

 1. Medikal tedavi
 2. Basınç uygulama tedavileri
 3. Klasik sekleroterapy
 4. Foam (köpüklü) sekleroterapy
 5. Ultrason altında klasik veya foam sekleroterapy uygunlanması
 6. Endoskopik varis tedavisi özellikle diz altında varis yaralarında ki olan en başarılı tedavi sistemi
 7. Flebektomi
 8. Light lazer (yüzeyel lazer)
 9. Endovenoz lazer uygulamaları
 10. Radyofrekansı yöntemi ile uygulamalar
 11. Küçük cerrahi seçenekler
 12. Büyük cerrahi seçenekler.

Bizler genellikle bir hastada iki veya üç kombine tedavi uygulamaktayız. Her hastada tek tip ve tek basınçlı varis olmadığı için çoğu zaman kombine tedavi gerekmektedir. Mesela lazer, sekleroterapy ve flebektomi kombinasyonları uygulanmaktadır.