Kalp ve Damar Hastalıkları
Cerrahisi Uzmanı:
Op. Dr. Cafer Abbasoğlu 

Varis tedavileri, Skleroterapi, Selülit, Lenf ödem ve diyabete bağlı damar ve dolaşımla ilgili hastalıklar konusunda uzman bir isme danışın


 DEVAMI 

Sağlığınıza önem verin,
onu geri kazamak için 
gecikmeyin.

Kalp-damar ve dolaşım sistemi hastalıkları gerekli önem verilmediğinde daha büyük ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.


Sağlığınızı geri kazanmanız için gerekenleri

dikkat ve titizlikle uyguluyor, sağlığınıza önem veriyoruz.

Damar Hastalıkları, Varis ve Diyabet Hakkında Bilgiler

Bel Fıtığı Lazer Tedavisi

Lazer Işınları Hayat Bağışlıyor

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı nedir?

Fıtık NedirBel fıtığı, omurlar arasındaki disk dediğimiz yapının, zorlanma, ağır kaldırma gibi aktiviteler sonrasında etrafındaki liflerin yırtılarak sinir kanalına doğru çıkıntı yapmasıdır.

Teşhis

MR ile teşhis kesinleştirilmelidir. Bel fıtığının teşhisinde MR fıtığın hangi derecede ve hangi seviyede olduğunu gösterir.

Belirtileri

Bacağa  doğru yayılım gösteren uyuşukluk,ağrı,hissizlik,  bazen  kısmi felç, idrar kaçırma ve büyük abdest çıkaramamadır.

Bel fıtığı sinir köküne baskı yaparak, sinir kökünde iltihap ve ödem meydana getirir. Bacağa vuran ağrı ve uyuşmanın nedeni işte bu sinir kökü iltihabı ve ödemidir.Düşük enerjili lazer tedavisinde özellikle yeşil lazer tedavisinde kısa sürede ameliyatsız bıçaksız ve hastanelerde yatış olmadan bölgedeki ödemi çözerek kaslardaki gevşekliği sağlayarak hastanın şikayetleri büyük ölçüde giderilmektedir..

Tedavi

Ameliyat gereken bir durum yoksa ilk yapılması gereken sinir kökü hasarı ve fıtığa bağlı ağrının giderilmesidir. Bunun için, ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlarla beraber sinir kökündeki ödemi ve iltihabı giderici ilaç tedavisi uygulanır.

Akut dönem , bahsettiğimiz tedavilerle geçirildikten sonra bel fıtığına yönelik esas tedavi başlar. Fiziksel tedaviler ve rehabilitasyondur. Fiziksel tedavilerden elektrik, ağrının azaltılmasında; yüzeyel ve derin ısıtıcılar ile lazer, dokuların esnekliğininin tekrar kazanılmasında; traksiyon ise fıtığın geri itilmesinde etkildir. Tedavi edici egzersizler adının verdiğimiz özel egzersizler, fizyoterapistler tarafından her hastaya özel olarak belirlenir. Bu egzersizler, bel çevresi kasları ve bağların yeniden şekillenmesini sağlayarak fıtığın tekrar çıkmasını önleyici etkiye sahiptir.

Sırasıyla bel fıtığında tedavi yöntemleri

İlaç tedavisi,enjeksiyon tedavileri,   korse,   İstirahat,   belden iğne tedavileri , manuel terapi,  fizik tedavi,  egzersiz,  cerrahi, Düşük Enerjili Lazer Tedavisi

Hastaların geçmeyen ağrısı ,şikayetleri  uygulanan bütün tedavilere rağmen  devam ediyorsa bizim kliniğimizde  düşük enerjili lazer tedavisi en önemli alternatif tedavilerden biri sayılmaktadır.

Fıtıkta Düşük Enerjili Lazer UygulamasıDüşük enerjili lazer tedavisinin bel fıtığında etkileri

Bel fıtığı hastalarında  fıtık ve çevresinde kan damarları olmayan ve difüzyon ile beslenen diskin beslenme bozukluğu fıtık ve şikayetlere neden olmaktadır. Düşük enerjili lazer tedavisinde hekim fıtığın derecesine ve bölgesine göre düşük enerjili lazerlerin dalga boylarına ve güçlerini seçerek tedavi uygulamaktadır.Bu tedavide disk çevresinde ana amaç diskte kansızlığa bağlı meydana gelen harabiyet ve dejenerasyonlar çevredeki dokularda kanlanmayı perfüzyonu ve difüzyonu  arttırarak kansız bölgelere kan vererek tedavi etmektedir.Böylelikle hastalıklı olan disk kanlanarak ve canlanarak  fıtıklaşmayı azaltarak hastanın şikayetleri büyük ölçüde yok edilmektedir.Hastaya ameliyatsız ve  konforlu bir yaşam sunulmaktadır..Böylelikle düşük enerjili lazer tedavisi fıtık olan bölgeye uygulandığı zaman seanslar şeklinde fıtığın çevresindeki kanlanmayı ve perfüzyonu arttırdığı için hastanın şikayetleri ve sorunları giderilmektedir.