Kalp ve Damar Hastalıkları
Cerrahisi Uzmanı:
Op. Dr. Cafer Abbasoğlu 

Varis tedavileri, Skleroterapi, Selülit, Lenf ödem ve diyabete bağlı damar ve dolaşımla ilgili hastalıklar konusunda uzman bir isme danışın


 DEVAMI 

Sağlığınıza önem verin,
onu geri kazamak için 
gecikmeyin.

Kalp-damar ve dolaşım sistemi hastalıkları gerekli önem verilmediğinde daha büyük ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.


Sağlığınızı geri kazanmanız için gerekenleri

dikkat ve titizlikle uyguluyor, sağlığınıza önem veriyoruz.

Damar Hastalıkları, Varis ve Diyabet Hakkında Bilgiler

Hamilelikte Varis

Hamilelik döneminde varis oluşumu ve tedavisi

 • Hamilelik bacaklarımda nasıl bir etki yapacaktır?
  Hamilelik döneminde bir çok değişiklik oluşuyor. Hormon sekresiyonuna sekonder toplar damarların duvarlarında gevşeme meydana geliyor, buda varis ve örümcek ağı damarlarının oluşmasına neden oluyor; ayrıca hamilelikte vucuttaki kan hacmindeki artış ve uterusun ana toplar damarlara oluşturduğu basıya bağlı bacaklardaki toplar damarlarda göllenme meydana geliyor ve bacaklarda şişkinlik ve rahatsızlık his ediliyor.

 • Hamile kalırsam bacaklarımda varis oluşacak mı?

  Genetik yapı + kadınlık hormonları = varisler
  Eğer genetik yapınız varise müsaid ise, gebelik döneminde hormonların etkisi ile bacaklarınızda varis oluşabilir. Yakalaşık gebelerin %40’ında varis problemleri vardır.

 • Bacaklarımdaki şişkinlik neye bağlıdır?
  Hamile bayanlarda,özellikle son aylarda daha belirgin olmak üzere , bacaklarda şişkinlik ve dolgunluk oluyor .kan basıncı kontrol edilmelidir .eğer kan basıncı normal düzeyde ise şişkinliğin nedeni varisler olabilir.
 • Hamilelik sırasında varislerden korunmak ve ya varislaerin ilerlemesini önlemek için ne yapmalıyız ?
  varislerden dolayı ayaklarda yorgunluk, ağırlık ve şişkinlik his ediliyor bu belirtileri azaltmak için yapmamız 
  gerekenler:
  • Varis çorapları giymelisiniz: iki tür varis çorabı vardır; az basınçlı ve orta basınçlı. Orta basınçlı olanlar hamile bayanlar tarafından daha az tolere ediliyor ve genelde az basınçlı olanlar tercih ediliyor. Hamileliğin 4-5 ayından itibaren varis çoraplarının kullanılmasını öneriyoruz. Hamile bayanlar için üretilen batın bölümü esnek olan coraplar tavsiye edilmektedir.
  • Spor yapmalısınız; yüzme, yürüyüş hamilelik döneminde en iyi sporlar arasında yer alıyorlar.
  • Uzun süre ayakta durmamalısınız; dinlendiğiniz zaman ayaklarınızı vücudunuzdan daha yüksek seviyede tutmalısınız.
  • Hamile kalmadan önce varis hastalığı yönünden muayene ve tedavi olunuz

 • Hamilelik sırasında oluşan varisler ve örümcek ağları kalıcı mıdır?
  hamilelik sırasında oluşan bir çok varis ve örümcek ağları hamilelikten hemen sonra kayb oluyor, ancak doğumdan iki ay sonra kalmış olan (büyük veya küçük varisler) kalıcıdır. Kalıcı varislerin tedavisi gerekmektdir.
 • Hamilelik sırasında tedavi öneriyor musunuz?
  hamilelik sırasında oluşan varisler doğumdan sonra, iki ay içerisinde geriliyor ancak tam iyileşme sağlanmiyor; bu yüzden bir çok hastaya hamilelik sırasında varis tedavisi önerilmemektedir. Tedavi olmayan varislerde hamilelik sırasında ve doğumdan 6 hafta sonrasına kadar toplar damarlarda tromboz komplikasyonu oluşabilir.bu tromboze ve dalarmış ,hasar görmüş damarlarda daha sonra akım sağlansa bile kapakcıklarda hasar oluşacaktir,ve bu nedenle hasta doğumdan 6 ay 1 sene sonra artmış şikayetler ile bize başvuracaktır.
 • Gebelikte hangi varislerin tedaviye ihtiyacı var?
  Hamilelik döneminde varis tedavisinin 3 ana nedeni:

  • Hastayı rahatsız eden belirtileri en aza indirmek için.örneğin bacaklarda kramplar, yorgunluk, şişkinlik, sıcaklık, ekzema, ulserasyon
  • Yüzeyel ve derin toplar damar tromboz (tıkanıklık) tehlikesini en aza indirmek için
  • Hamilelikden önce hafif venöz yetersizliği olan ven duvarlarları gebelik döneminde daha fazla basınc altında olup bu damarlarda tedavi yapılmadığı takdirde kalıcı tahribat oluşabilir.